PARTICIPATIVNI MODELI UPRALJANJA КRIZAMA U PROIZVODNJI
20.03.2023.
Samostalni sindikat metalaca Srbije i Unija poslodavaca Vojvodine su na radionici u okviru projekta Evropske Unije „PCM – Participativni modeli upravljanja krizama u proizvodnji“ predstavili rezultate istraživanja uticaja zaposlenih na odluke rukovodstva u kriznim vremenima.
Evropsko zakonodavstvo koje reguliše prava radnika na učešće na transnacionalnom nivou zasniva se na širokom političkom konsenzusu Evropskog parlamenta i evropskih vlada do danas.U svojoj rezoluciji od 16. decembra 2021.god. o demokratiji na radu Parlament je istakao važnost učešcća radnika na radnom mestu i insistirao na tome da pre donošenja odluka uprave, predstavnici radnika treba da imaju pristup adekvatnim informacijama kako bi procenili implikacije takvih odluka. Parlament je takođe pozvao na uvođenje nove okvirne direktive o informisanju, konsultacijama i učešcću radnika evropskih kompanija u njihovim različitim oblicima. Predviđeno je da novi okvir EU za informisanje, konsultacije i predstavljanje osoblja na nivou odbora postavi standarde, pravila i procedure na koje se pozivaju svi povezani zakoni, kao i da poboljša pravni okvir za evropske savete zaposlenih.
Iako postoje značajne razlike, sistem učešća zaposlenih u državama članicama mogao bi se podeliti u četiri grupe – savete zaposlenih, sindikate uz koegzistenciju saveta zaposlenih, kombinacije sindikata i drugih radničkih predstavništava, „nove opcije“ koje su se pojavile pored postojećih sindikata kao što su razni komiteti za saradnju.
U Srbiji informisanje, konsultacije i proces donošenja odluka odvijaju se uglavnom bez sindikata. Takođe, nivo sindikalne organizovanosti, posebno u privatnom sektoru, nije zadovoljavajući.
Zajednički stav je da kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog u narednom periodu mora da se razvija i da se na svakoj inicijativi, predlogu ili sugestiji u ineresu poslodavaca i radnika mora raditi u cilju stvaranja uslova koji će ispunjavati očekivanja zaposlenih i poslodavaca.