Sa velikog Prvomajskog skupa u Beogradu poručeno da radno zakonodavstvo mora da bude na strani radnika i svih građana Srbije
Radno zakonodavstvo mora da se menja, a zakoni koji budu bili usvojeni moraju da budu na strani radnika i svih građana Srbije, poručeno je danas sa velikog protesta u Beogradu, organizovanog povodom Prvog maja – Međunarodnog dana rada.
Protest je okupio predstavnike svih sindikalnih centrala u Srbiji, studente i građane iz Beograda i drugih gradova zemlje, koji su, ispred zgrade Vlade Srbije, poručili da hoće da rade, dostojanstveno žive od svog rada i da hoće bolju budućnost.
U ime Saveza samostalnih sindikata Srbije, okupljenima se obratio potpredsednik Veća SSSS i predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Marković, koji je rekao da politika sindikate ne treba da zanima, već samo radnička prava i bolji život radnika, „koji ne žele da rade za minimalac, već da svoj rad prodaju za zaradu od koje mogu normalno da žive“.
„Naši predstavnici vlasti se hvale da se smanjila nezaposlenost, a ne vide da su se podigli glad i siromaštvo“, ukazao je Marković, dodavši da nas država, kao najveći poslodavac, sprečava da radimo i od svog rada živimo i imamo dostojanstvene plate.On je pozdravio prisustvo stranih investitora u Srbiji, ali je rekao da je nepravda što naši radnici u tim fabrikama rade za tri evra po satu, dok oni u njihovim zemljama plaćaju 10 evra, kao i da „nije normalno da kada mi štrajkujemo oni dovode strane radnike da rade za još niže plate naše poslove“.
„Verujem da je ovo danas početak, da će ovo biti Prvi maj koji će prvi put da pojasni predstavnicima vlasti da moraju da donose zakone po meri Srbije i ljudi koji žive u njoj, a ne onih koji žive u Evropskoj uniji“, zaključio je Marković.
Rad treba da pripada radnicima, a ne da služi kao oružje za ucenu, rad treba da bude dostojanstven i zato stojimo solidarno sa sindikatima i podržavamo njihovu inicijativu za izmenama zakona o radu i štrajku, koji treba da se promene na putu ka dostojanstvu svih – poručili su predstavnici studenata na kraju skupa, koji je završen 16-minutnom tišinom, čime je odata počast nastradalima prilikom pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu.
Pre ovog zajedničkog protesta, Savez samostalnih sindikata Srbije je, tradicionalnim okupljanjem na Trgu Nikole Pašića i zahtevom za platama koje će omogućiti dostojanstven i normalan život i hitnim izmenama radnog zakonodavstva, obeležio 1. maj – Međunarodni dan rada.
„Nećemo više minimalne zarade, već ’plate za život’, koje će kontinuirano rasti u skladu sa rastom cena i troškova života. Zahtevamo hitne izmene zakona o radu i štrajku, koji su zastareli i ograničavaju prava radnika. Nećemo kaznene poene za prevremeni odlazak u penziju. Hoćemo bezbedno i zdravo radno mesto“ – poruke su koje su predstavnici Saveza samostalnih i sindikata na teritoriji uputili novoj vladi.
Ove godine, kada najveća sindikalna centrala u Srbiji obeležava 122 godine postojanja, zajedno je obeležen Dan radništva i Dan Saveza samostalnih sindikata Srbije – 27. april – dva datuma koji simbolizuju borbu radnika za veća prava, više zarade i dostojanstven život.
Nakon što je pročitan Prvomajski proglas i zahtevi našeg sindikata upućeni Vladi Srbije, predsednik SSSS Ljubisav Orbović je čestitao svim radnicima Praznik rada i pozvao ih da se ujedine, kako bi se zajedno, borili „za boljitak nas i naše dece“.
„Uspeli smo da povećamo minimalnu zaradu do visine minimalne potrošačke korpe, ali to nije dovoljno za dostojanstven život, zbog čega moramo nastaviti borbu da svaki radnik ima zaradu koja je dovoljna za prosečnu potrošačku korpu“, istakao je on.
„Danas će se kod zgrade Vlade Srbije okupiti sve sindikalne centrale jer želimo da pokažemo jedinstvo i zajedništvo u borbi za veća prava i bolji život svih građana“, zaključio je Orbović.Nakon skupa, predstavnici našeg sindikata su se ispred Vlade Srbije pridružili ostalim sindikalnim centralama, studentima i građanima, na zajedničkom protestu, sa kojeg je poslata poruka da radno zakonodavstvo u Srbiji mora da se menja, a da zakoni koji se usvajaju moraju da budu na strani radnika i svih građana.