BEOGRAD – Početak serijske proizvodnje električne „pande“ u fabrici u Kragujevcu, koji se očekuje ovog meseca, pozitivno će uticati na metalsku industriju i dovesti u Srbiju i druge kompanije koje učestvuju u proizvodnji delova za automobilsku industriju, izjavio je danas predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Marković.
On je za Tanjug rekao da BDP zemlje može dodatno da se uveća zahvaljujući velikim proizvođačima u automobilskom sektoru.
„Nadamo se i verujemo da će pored proizvoda koji se trenutno prave za prvu ugradnju u Stelantisu da dođu i drugi strani investitori. Postojanje jedne tako velike kompanije u Srbiji daje pozitivan signal i ostalim kooperantima da otvore svoja mala i srednja preduzeća kod nas“, rekao je on.
Marković je istakao da je fabrika u Kragujevcu spremna za serijsku proizvodnju električne „pande“ jer je Stelantis izvršio modernizaciju proizvodnih pogona.
„Po dolasku u Srbiju 2008. modernizovana je tehnologija i sve je robotizovano. Takođe, već je urađen i prelazak sa motora sa unutrašnjim sagorevanjem na električni pogon. Problem može da predstavlja cena automobila jer kineski proizvođači imaju dosta jeftine i kvalitetne automobile. Zbog toga je neophodno da se i kod nas ide na uštedu i nisku cenu automobila, što je veliki izazov za kompaniju koja tek počinje serijsku proizvodnju“, rekao je predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije.
Kako je naveo, iako Evropa dosta kasni za Kinom u proizvodnji električnih automobila, za Srbiju je važan korak to što će postati prva zemlja na Balkanu koja ima finalnu proizvodnju takvih vozila.
„Kina je uznapredovala mnogo i to je veliki problem u Evropi jer je odluka o prestanku proizvodnje automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem bila preuranjena, ali je u odnosu na Kinu zakasnela. Nedostatak infrastrukture, odnosno punjača je veliki problem za nas i u tom segmentu kasnimo za Kinom nekoliko godina“, istakao je Marković.
Po njegovim rečima, takva situacija pravi zastoj u evropskoj automobilskoj industriji koji se naročito odražava na metalski sektor čije velike multinacionalne kompanije proizvode delove za mnoge brendirane proizvođače automobila.
Marković je ocenio da je prozvodnja automobila u Evropi trenutno vrlo neizvesna jer je kupovna moć Evropljana značajno opala.
„Mi se nadamo da će broj prozvedenih ‘pandi’ ići ka broju od 200.000 jedinica kao što je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Proizvodnja je u ovom trenutku, kada su prisutne ekonomska i ratna kriza, vrlo neizvesna i kupovina automobila je tek na trećem ili četvrtom mestu u kupovnoj ideji Evropljana“, zaključio je Marković.
Novi model fijat grande panda proizvodiće se u dve verzije: električnoj i hibridnoj i iz Kragujevca će se prvo prodavati u Evropu, zatim na Bliskom Istoku i u Africi.