Mi Korejski sindikat metalaca, Češka federacija metalaca, Ujedinjeni sindikat metalaca (iz Turske), i Samostalni sindikat metalaca Srbije, odabrali smo da se susretnemo ovde danas, 18. Novembra 2024. godine u Beogradu, da bi izrazili našu solidarnost sa radništvom Yure u Srbiji u njihovoj borbi za dostojanstvene zarade i uslove rada, kao i da poslodavac prepozna sindikat. Radna prava u južnokorejskoj kompaniji Jura, koja posluje kroz fabrike u Leskovcu, Nišu i Rači, ozbiljno su narušena minimalnim zaradama, ukidanjem prava na bolovanje, lošim higijenskim uslovima i čak fizičkim napadima na radnice.
Suočeni sa povećanjem cena porcija u kantini i smanjenjem obroka, lošim higijenskim uslovima, i minimalcima kao osnovnim zaradama, zbog kojih radnici zavise od bonusa na prisutnost i prekovremenog rada, radnici Yura Leskovac štrajkovali su od 7. juna do 26. juna. Više od 1200 radnika iz sve tri fabrike Yure potpisalo je peticiju podrške zahtevima štrajka. Ipak, Yura tek treba da pokaže dobru volju i pregovara sa sindikatom. Umesto toga, kompanija gaji klimu anti-sindikalnog zastrađivanja i nasilja koja je kulminirala u nedavnom incidentu u kome je korejski menadžer bacao stolice na radnice.
Ova borba prevazilazi lokalni značaj i predstavlja primer solidarnosti za radnike u drugim Yurinim fabrikama širom sveta, kao i za sve zaposlene u lancu snabdevanja KIA i Hyundai automobila, kao i za radnike u automobilskoj industriji uopšte.
Savez samostalnih sindikata Srbije i Samostalni sindikat metalaca Srbije ponosno su bili domaćini ovogodišnjeg sastanka svetske mreže sindikata u Kia-i i Hyundai-u, u koordinaciji IndustriAll Global svetske federacije sindikata. Ovo je prvi put da se sastanak ove mreže organizuje u zemlji bez fabrika korejskih proizvođača automobila, što ukazuje na važnost celokupnog lanca snabdevanja i na potrebu za globalnim organizovanjem radnika, s obzirom na to da su Kia i Hyundai glavni kupci Jure u Srbiji.
Na ovom sastanku, sindikati iz Srbije, Koreje, Češke, Slovačke, Turske, Indonezije, SAD i Brazila, ojačavaju i šire svoju mrežu u cilju pružanja međusobne praktične podrške. Svesni smo da organizacija proizvodnje kroz mrežu snabdevača i klijenata često dovodi do pogoršanja radnog položaja mnogih radnika. Zbog toga smatramo da je ovo važan korak ka sindikalnoj saradnji, gde prelazimo sa horizontalnog povezivanja između sindikata unutar iste multinacionalne korporacije ka vertikalnom povezivanju sa sindikatima među dobavljačima iste korporacije.
Poslodavci su direktno povezani u sprovođenju poslovnih strategija i proizvodnih projekata, a takođe su indirektno u stalnoj komunikaciji kroz pregovore oko cena međusobno naplaćenih usluga. Zato je neophodno da se i sindikati širom lanca vrednosti povezuju kako bi zajedno definisali pravednu raspodelu bogatstva u tim lancima vrednosti. Dodatno, u kontekstu procedura dužne pažnje prema zaštiti ljudskih prava, sve zainteresovane strane u globalnim mrežama snabdevanja treba da blisko sarađuju u unapređenju uslova rada svugde. Ovo podrazumeva sindikate koji mogu kolektivno da govore u ime zaposlenih, kao i pravedno kolektivno pregovaranje.
Na kraju, želimo da poručimo našim kolegama iz Yure u Srbiji da pratimo i podržavamo njihovu borbu. Spremni smo da vršimo pritisak na poslovodstva u našim firmama kako bi organizovala svoje poslovanje na način koji omogućava dostojanstvene uslove rada kod njihovih dobavljača.