Na četvrtoj po redu Кonferenciji o žalbenim mehanizmima koja je održana u Кragujevcu 17. januara 2024. godine predstavljene su mogućnosti i značaju žalbenih mehanizama unutar preduzeća i ulozi koji ima radnik u detekciji i prevenciji kršenja ljudskih i radnih prava. Кonferencija je organizovana u okviru projekta koji predstavlja deo „Inicijative za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO) u Srbiji, Samostalnim sindikatom metalaca Srbije i drugim sindikatima.
Veliki broj predstavnika sindikata iz cele Šumadije bilo je u prilici da sazna više o alternativnim mehanizmima za zaštitu radih prava i o mogućnostima primene tih mehanizama.
Predavač o žalbenim mehanizmima i ulozi radnika o očuvanju radnih prava bila je Jelena Čanović Spasojević sa Pravnog fakulteta uneverziteta u Кragujevcu. Ona je prisutne upoznala sa novousvojenim Zakonom o dužnoj pažnji u lancu snadbevanja, koji od nemačkih kompanija zahteva da vode računa o stanju radnih prava u preduzećima i kompanijama koje sa njima sarađuju u svojstvu dobavljača.
Na samoj konferenciji predstavljena je Republička Agencija za mirno rešavanje radnih sporova od strane direktora dr Ivice Lazovića. Učesnicima konferencije je u radnom delu održala prezentaciju o razlikama između diskriminacije i mobinga Danijela Ristovski, iz kabineta Poverenice za zaštitu ravnopravnosti.