O КОНГРЕСУ:
Конгрес Самосталног синдиката металаца Србије покривен је члановима Статута ССМС-а: 77,78,79 и 80. Конгрес сачињавају чланови Управе, Статутарног и Надзорног Одбора ССМС-а, а из претходног сазива и одређен број делегата које бирају: Одбор Покрајинске организације ССМС-а, Одбор организације ССМС-а за град Београд и Одбори Регионалних организација ССМС-а.
Конгрес пуноважно ради ако је присутно више од половине делегата, а одлуке Конгреса су донете ако се за њих изјасни више од половине присутних бирача.
O УПРАВИ:
У складу са Статутом и Програмом рада Управа ССМС-а: заузима ставове и доноси одлуке с циљем остваривања програмских задатака и утврђује активности на њиховом остваривању, доноси и реализује годишњи план рада и Финансијски план разматра и усваја годишњи извештај о раду и финансијски извештај, доноси одлуке у вези са оснивањем и учлањењм у савезе и асоцијације синдиката, дефинише и реализује политику међународне сарадње, утврђује предлоге ставова одлука и докумената за Конгрес ССМС-а (комплетну делатност Управе можете погледати у Статуту Самосталног синдиката металаца Србије, чланови 81, 82, 83, 84, 85)
Управа ССМС-а пуноважно ради ако на седници присуствује више од половине чланова, а одлуке су донете ако се за исте изјасни више од пловине присутних чланова Управе
Управа ССМС-а може по потреби одржавати проширене седнице. На проширеним седницама ставове заузимају и одлуке доносе само чланови Управе ССМС-а.
Београд, 26.12.2012.
Број: 125
МИНИСТАРСТВО ЕНЕРГЕТИКЕ, РАЗВОЈА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
-н/р Министарки Зорани Михајловић-
Поштована,
У складу са нашим јучерашњим договором достављамо Вам наше мишљење и предлоге на Предлог закона о изменама и допунама Закона о јавним набавкама.
I.- Основна идеја синдиката се, у ствари, поклапа са Вашим ставом да привреда Србије мора више да ради, да запошљава више радника, да са повећаним извозом утичемо на инфлацију, раст БДП-а, да стандард грађана мора да расте и да смо са економским јачањем наше Државе ми политички јачи и моћи ћемо лакше да заштитимо и остваримо и наше политичке интересе.
Предлажемо да ова основна идеја буде идеја водиља и у конципирању новог Закона.
II.- Анализом Предлога закона о изменама и допунама Закона о јавним набавкама мислимо да је направљен значајан искорак у смислу јачања јавности у јавним набавкама и да се одржава и појачава основна идеја која је наведена у предходној тачки.
III.- У вези са тим, слободни смо да истакнемо један проблем. Наиме у привреди Србије постоје (око 150, запошљавају око 200.000 радника) предузећа која су због великог броја радника, значаја тог предузећа за грађане и раднике градова седишта тих предузећа, због дугова, пре свега према Држави, стављена у процес реструктурирања. Ова предузећа због великих дуговања немају позитивне финансијске билансе. Производно посматрано, многа од ових предузећа имају веома квалитетан финални производ и веома се успешно боре како на домаћем тако и на иностраном тржишту.
Међутим, због негативних биланса, ова предузећа не могу да конкуришу на тендерима за јавне набавке – члан 44. став 2. тачка 4) и 6) када су у питању финансијски капацитети Закона о јавним набавкама („Сл. гласник РС“ број 116/08) и тако у старту буду елегантно елиминисани.
IV.- Предлажемо да проблем решимо на један од предложена два начина и то:
- Да се у члану 18. Предлога измена и допуна Закона о јавним набавкама, у тачки 3) другог става иза речи „приватизације“, дода реч „и реструктурирања“ или
- Да се иза члана 62. Предлога Закона о изменама и допунама Закона о јавним набавкама дода нови члан 62а. који гласи „Одредба члана 44. став 2. тачка 4) и 6) Закона о јавним набавкама („Сл. гласник РС“ број 116/08) неће се примењивати на предузећа у процесу реструктурирања док реструктурирање траје“.
V.- Оно што смо до сада приметили да се често у тендерској документацији траже и услови који нису предвиђени Законом. На пример, често се код набавке возила инсистира на неким специфичним техничким захтевима која за безбедност нису битна и за која су сигурни да наша домаћа предузећа то не могу да испуне (кодирани кључ). У том смислу предлажемо да се у Закону предвиди да се у тендерску документацију техничке и технолошке карактеристике возила могу дати само у складу са Законом о безбедности саобраћаја у Србији.
Такође, неопходно је и објављивати тендере МУП-а за сва возила и саобраћајна средства која су у употреби на јавним путевима, а не сврставати све у возила посебне намене, као што је до сада по Уредби о средствима посебне намене („Сл. гласник РС“ број 29/05 и 07/10).
VI.- Tакса за поступак заштите права пред Републичком комисијом је превисока и треба је смањити или задржати на постојећем нивоу (чл.156);
VII.- Члан 164 став 3 и 4 брисати (претпоставка злоупотребе захтева за заштиту права чија су три захтева у периоду од шест месеци одбијена и забрана подношења захтева за заштиту права од 3 месеца до 2 године).
VIII.- Ублажити услове за добијање негативних референци због могућности злоупотребе од стране наручиоца (члан 82).
IX.- Унети могућност достављања понуда и других аката везаних за јавне набавке и путем ДХЛ-а и сличних курирских служби;
X.- У обрасцу структуре цена избацити обавезу уношења ПДВ-а на јединичне цене;
XI.- У члану 151 став 1 тачка 6 тачно дефинисати садржај и издаваоца потврде о уплати таксе или навести да је довољно да се као доказ о уплати таксе може доставити банкарски извод.
XII.- Предлажемо да размислите да кроз овај веома важан Закон појачамо и социјалну компоненту запослених.
У том смислу предлажемо да се у члану 52. став 2. иза тачке 9) Предлога закона о изменама и допунама Закона о јавним набавкама дода нова тачка 10) која гласи „да послодавац има регистрован синдикат и да има потписан колективни уговор о раду и безбедности и здрављу на раду“.
Користимо ову прилику и да Вас најсрдачније поздравимо од чланова Индустријског синдиката Србије и Самосталног синдиката металаца Србије.
САМОСТАЛНИ СИНДИКАТ МЕТАЛАЦА СРБИЈЕ Председник, Зоран Вујовић
ИНДУСТРИЈСКИ СИНДИКАТ СРБИЈЕ Председник, Драган Матић