O КОНГРЕСУ:

Неколико информација о Конгресу...

Конгрес Самосталног синдиката металаца Србије покривен је члановима Статута ССМС-а: 77,78,79 и 80. Конгрес сачињавају чланови Управе, Статутарног и Надзорног Одбора ССМС-а, а из претходног сазива и одређен број делегата које бирају: Одбор Покрајинске организације ССМС-а, Одбор организације ССМС-а за град Београд и Одбори Регионалних организација ССМС-а.

Конгрес пуноважно ради ако је присутно више од половине делегата, а одлуке Конгреса су донете ако се за њих изјасни више од половине присутних бирача.

O УПРАВИ:

Неколико информација о Управи:

У складу са Статутом и Програмом рада Управа ССМС-а: заузима ставове и доноси одлуке с циљем остваривања програмских задатака и утврђује активности на њиховом остваривању, доноси и реализује годишњи план рада и Финансијски план разматра и усваја годишњи извештај о раду и финансијски извештај, доноси одлуке у вези са оснивањем и учлањењм у савезе и асоцијације синдиката, дефинише и реализује политику међународне сарадње, утврђује предлоге ставова одлука и докумената за Конгрес ССМС-а (комплетну делатност Управе можете погледати у Статуту Самосталног синдиката металаца Србије, чланови 81, 82, 83, 84, 85)

Управа ССМС-а пуноважно ради ако на седници присуствује више од половине чланова, а одлуке су донете ако се за исте изјасни више од пловине присутних чланова Управе

Управа ССМС-а може по потреби одржавати проширене седнице. На проширеним седницама ставове заузимају и одлуке доносе само чланови Управе ССМС-а.

Zagreb, 17.4.2014.

SMH-IS IZVJEŠTAJ ZA JI EU REGIJU-UPRAVNI ODBOR INDUSTRIALLA EU 24.4.2014.

U Hrvatskoj se više od godine dana pregovara o Izmjenama Zakona o radu(u daljnjem tekstu: ZOR) . Izmjene ZOR-a predložilo je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava prema odluci Vlade RH. Radno zakonodavstvo a time i sam ZOR ocijenjeno je od strane Vlade RH rigidnim i zato ga ja potrebno fleksibilizirati. Predložene izmjene ZOR-a imale bi za cilj produženje radnog vremena, smanjenje mogućnosti kolektivnim ugovorima ugovoriti povoljnija prava od ZOR-a posebno u području radnog vremena i njegove preraspodjele. Olabavljenom regulativom u području preraspodjele radnog vremena želi se zapravo isto preraspodijeliti kako bi se plaćanje prekovremenih sati svelo na minimum. Novim ZOR-om se izdvaja dio koji se odnosi na Europska radnička vijeća u poseban zakon o EWC. Svim navedenim izmjenama ZOR-a prethodili su i prijedlozi Hrvatske udruge poslodavaca koji su bili na tragu još nepovoljnijih odredbi po radnike. Novim prijedlozima ZOR-a nastoji se ograničiti uvjeti za organiziranje štrajka i zapravo potaknuti na određeni način zapošljavanje preko agencija za povremeno zapošljavanje.
Nakon niza pregovora o ZOR-u, koji su se odvijali na bipartitnoj i tripartitnoj razini sve sindikalne središnjice su se povukle iz sudjelovanja u Gospodarsko-socijalnom vijeću te time onemogućile rad istom. Ocijenjeno je od strane predstavnika sindikalne strane da nastavak pregovora o Zakonu o radu u okviru bipartitnih i tripartitnih radnih grupa, komisija i sl. više nije moguć. Nakon toga Vlada RH prihvaća koncept Zakona o radu koji je od prilike tj ne u svim detaljima zadnji dogovoren na razini tripartitnih grupa i upućuje ga u Parlament (Hrvatski državni sabor) u proceduru. ZOR je prošao prvo čitanje i sad se očekuje drugo čitanje.
Međutim, u međuvremenu SSSH kojih je SMH-IS članica i sve četiri sindikalne središnjice organiziraju manje i ciljane prosvjede ispred Vlade RH i Sabora, te Štrajk potpore i solidarnosti s radnicima kojima poslodavac nije isplatio 6 i više plaća u kojem je sudjelovalo oko 270 000 članova i radnika. Naime, prema hrvatskim zakonima sindikat nije u mogućnosti organizirati generalni štrajk. Nakon toga su sindikalne središnjice ponovno pozvane na pregovore u tripartitne i bipartitne radne grupe a o Zakonu o radu se još uvijek pregovara.
Na posljednjoj sjednici GOS-a a u svezi  poglavlja o sklopljenim kolektivnim ugovorima konstatirano je da se značajno smanjila aktivnost u svezi kolektivnog pregovaranja kao osnovnog razloga postojanja sindikata i njegove temeljne funkcije. Razlozi tome su primjena Zakona o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje (»Narodne novine« 82/2012 i 88/2012.). Naime, istim je Zakonom krajem 2012. godine propisano da  svi kolektivni ugovori sklopljeni na neodređeno vrijeme važe tri mjeseca od stupanja u primjenu ovog Zakona, a u slučaju da se isti ne sklope ponovno i ne obnovi njihovo važenje isti se prestaju primjenjivati i vrijede samo pravna pravila prema Zakonu o radu a koja se isključivo odnose na sklapanje ugovora o radu, a ne i na plaće i druga novčana primanja radnika. Osim toga Vlada RH kad u pregovorima nije mogla značajno smanjiti prava radnicima u zdravstvu, obrazovanju i sl. te kolektivne ugovore otkazala i zakonima i uredbama regulirala prava radnika. Dodatno, ako se usvoji sadašnji koncept izmjena ZOR-a isti će također pogoršati stanje u području kolektivnog pregovaranja.  

PREDSJEDNIK SMH-IS:
Vedran Dragičević